E2

"Hármas kritériumrendszer" az újszülöttek tranziens otoakusztikus emissziójának kiértékelésében

Szerzők: happy.gif (879 bytes)Járai T.*, Pytel J.*, Vincze O.* *, Mazácsné Nádas A.* *
Munkahely: * PTE ÁOK Fül-Orr-Gége Klinika
** Baranya Megyei Gyermekkórház, Audiológia

Az OAE kiértékelésében általában az összesített reprodukálhatóság értékét, valamint a teljes görbére számított amplitúdó értékeket veszik figyelembe. Az újszülöttkori hallásszűrésben a fals negatív és pozitív leletek elkerülése érdekében ennél pontosabb kritériumrendszerre van szükség, különösen, ha on-line vagy off-line automatikus kiértékelést akarunk bevezetni.
A nemzetközi gyakorlatban már bevezetésre került a frekvenciasávonkénti reprodukálhatóság és amplitúdó értékek meghatározása.
Klinikánkon úgy találtuk, hogy ez még nem védi ki, különösen lineáris technikával mért válasz esetén a "fals negatív" eredmény lehetőségét. Ilyenkor ugyanis az esetleg hosszabb ideig tartó stimulus megfelelhet mind a két kritériumnak. Ezt kiküszöbölendő, bevezettük az emisszió hosszának paraméterét, amit tapasztalati értékek alapján 8 ms-ban határoztunk meg. Az emisszió hosszát úgy állapítjuk meg, hogy a két görbe mozgó időablakos korreláció-analízisének azon értékeit adjuk össze, melyek 0,5 feletti korrelációt mutatnak.
A szerzők az előadásban elemzik a hármas kritériumrendszer előnyeit 5000 újszülött méréseinek adatai alapján.