E4

 

UNHS II. - MILYEN TÉNYEZŐK BEFOLYÁSOLJÁK A SZŰRÉS KIMENETELÉT A NEONATOLÓGIÁN?

Fekete Jánosné, Csete Lászlóné, Beke Zsolt*, Túri Katalin, Bognár Zoltán
Bajai Kórház, Szülészet-nőgyógyászat neonatológiai részlege;
Fül-, orr-, gégeosztály*

Az objektív univerzális neonatális hallásszűrésre (UNHS) jelenleg az AABR (automata BERA) és az OAE-k közül a tranziens és a distorziós a legalkalmasabbak. Ismeretes, hogy a TEOAE-n alapuló szűrés olcsóbb, kivitelezése egyszerűbb, de egy mérést alapul véve, a többi objektív metódushoz hasonlítva mintegy 30%-kal nagyobb a fals visszarendelési arány. Neonatológiánkon, úttörőként az országban 1997-óta végezzük az objektív UNHS-t. Az eszköz a Pytel által szerkesztett BERA-hoz adaptált TEOAE. A nagy tapasztalatokkal rendelkező centrumok ajánlásai alapján protokollunkat igyekeztünk úgy kialakítani, hogy kiküszöbölhessük TEOAE-n alapuló szűrés fenn említett hátrányát.
1. Az első 24 órában nem mérünk.
2. Az étkezés, "büfiztetés" utáni természetes alvás idejét igyekszü
nk kihasználni.
3. Igyekszünk minden külső és belső (a baba által keltett) zajt kikapcsolni.
4. Nagyon fontos a helyes szondaillesztés.
5. Amelyik baba nem megy át az első mérésnél azt még a hazabocsátás előtt minimum még egyszer leszűrjük.
6. A szűrés időpontját igyekszünk koordinálni a többi kórházi feladattal (egyéb szűrések, látogatások, fotózás, stb.) Ezen elvek szerint végzett szűrésünk immár 4 éve teljesíti az ajánlott visszarendelési rátát a max. 6%-ot, vagyis sikerült tartósan kiküszöbölnünk a TEO
AE szűrés fenn említett hátrányait. Ezeken túl a szülőket mind szóban, mind írásban tájékoztatjuk, felhívjuk a figyelmet kontroll szükségességére. Az audiológiával szoros kapcsolatban állunk, adatainkat rendszeresen kicseréljük egymással, továbbá ambulanciánk besegít az egyhónapos kontrollok kivitelezésében is.