E9

A KÖZÉPFÜL IZMAINAK SZEREPE AZ OTOAKUSZTIKUS EMISSZIÓ FÁZISELTOLÓDÁSÁBAN KOPONYAŰRI NYOMÁSVÁLTOZÁS ESETÉN

Büki B., Bencsik B.*, Óvári A**, Avan P***,

Jünger J. Kremszi Kh., Fül-orr-gégészet,
*Semmelweis Egyetem Fül- Orr- Gégeklinika,
**Uzsoki u. Kh., Fül- Orr- Gégészet,
***Clermont Ferrandi Egyetem, Biofizika Tanszék

A koponyaűri nyomás változásai áttevődnek a belsőfül folyadéktereire és az itt lezajló nyomásváltozások a stapes tartószalagjának megfeszülésén keresztül az otoakusztikus emisszióval mérhető impedanciaváltzásokat hoznak létre a középfülben. Jelen vizsgálatainkban arra kerestük a választ, hogy ezen impedanciaváltozások létrejöttéhez szükséges-e a m. stapedius illetve a m. tensor tympani ép működése.
1. Altatott sivatagi ugróegerekben koponyaűri nyomásfokozódást hoztunk létre a liquortérbe ültetettt kanülön keresztül, ép középfülműködés esetén és átvágott m. stapedius és m. tensor tympani esetén. Ép középfülben az emelkedett koponyaűri nyomás hatására az emberben tapasztalt fáziseltolódáshoz hasonlóan a disztorziós otoakusztikus emisszió fázisa előretolódott, ez átvágott középfül izomzat esetén változatlanul létrejött.
2. A m. stapedius átvágásának hatásáét otoszklerózis miatt operált betegeken ellenőriztük. Sztapedotómián (teflon-piszton) és sztapedektómián (tantáldrót-protézis) átesett betegeket vizsgáltunk. Lógó fejhelyzetben a tranziens otoakusztikus emisszió fázisa az operált betegek esetében a normál kontrollokhoz hasonlóan, azonos mértékben előretolódott.
Következtetés: a koponyaűri nyomásváltozás okozta fázisváltozás létrejöttéhez nem szükséges a középfül izomzat intakt működése, elegendő a lig. anulara illetve a stapesműtétek után kialakuló, a protézist körülvevő kötőszövet megfeszülése.