E11

 

A STAPEDIUS-REFLEX INTRAOPERATIV VIZSGÁLATÁNAK ÉRTÉKE COCHLEARIS IMPLANTATIO SORÁN

Jóri J., Tóth F., Kiss J.G., Brzozka M., Torkos A., Szamosközi A., Czigner J.
Szegedi Tudományegyetem, Fül-orr-gégészeti és Fej-, Nyaksebészeti Klinika

A többcsatornás cochlearis implantátumok programozásában a beteg szubjektív visszajelzéseire vagyunk utalva. A készülék első beállításainál elsősorban a praelingualis siket gyermekeknek, de sokszor a hallásukat postlingualisan elvesztett felnőtteknek is gondot okoz a kapott jelek differenciálása. Az elektromos ingerrel kiváltott stapedius-reflex vizsgálata azonban segítséget nyújthat a komfort-küszöb értékeinek korai becsléséhez.
Klinikánkon 54 cochlearis implantált beteg (10 felnőtt, 44 gyermek) intraoperatív stapedius-reflex vizsgálatát végeztük el. Ezek a betegek 22 és 24 csatornás Nucleus implantátumot kaptak. A vizuálisan regisztrált (monitoron keresztül) reflex-küszöb értékeket összehasonlítottuk az implantáció után megállapított komfort-küszöb értékekkel.
Az 54 vizsgált személyből 51 esetében volt kiváltható a stapedius-reflex. A reflex-küszöb értékek néhány betegeknél ugyan jelentősen eltértek a comfort-küszöb értékeitől, a legtöbb esetben azonban megközelítették azokat, és a statisztikai elemzés során magas korrelációt találtunk a reflex-küszöb és komfort-küszöb értékek között (r=0,83).
Eredményeink azt mutatják, hogy a cochlearis implantált betegeken elektromos ingerrel kiváltott stapedius-reflex küszöb – azon túl, hogy intraoperatívan megnyugtatóan jelzi az elektróda megfelelő helyzetét a csigában, s bizonyítja az acustico-facialis reflexív épségét – kivételes esetektől eltekintve szoros összefüggést mutat a készülék beállításakor a betegek szubjektív visszajelzései alapján meghatározott komfort-küszöbbel. Megfelelő visszajelzés hiányában – főleg az első beállítások alkalmával – a stapedius-reflex küszöb ismerete nagy segítséget jelenthet a komfort-küszöb beállításához.