E17

 

Neurális válasz telemetria, a legújabb objektív hallásvizsgálati módszer

Kiss J. G., Tóth F., Nagy A. L., Jarabin J., Szamosközi A., Torkos A., Jóri J.,
Szabados É. M., Czigner J.
Szegedi Tudományegyetem, Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika

A cochlearis implantátum ideális programozásához, a beteg hallás és beszédértési képességének fokozásához nagy segítséget nyújthat egy olyan objektív vizsgálati módszer, amely információval szolgál a perifériás auditoros rendszer állapotáról, a még működőképes hallóideg végződések cochleán belüli elhelyezkedésérol. A Nucleus CI24M cochlearis implantátum kétirányú információ áramlást biztosít, ezáltal lehetővé teszi az elektromos ingerekre kapott neurális válaszok cochleán belüli regisztrálását. A beszédprocesszor muködésbe hozza a kiválasztott intracochlearis elektródát, amely elektromosan ingerli a környező idegelemeket. Ezekben akciós potenciált generál, amely egy szomszédos elektródával regisztrálható. Az elektromos jel visszajut a beszédprocesszorba, majd megfelelő szoftver segítségével átlagolható, analizálható. Az ingerlo és regisztráló elektródák megfelelő megválasztásával így feltérképezhetjük az egyes elektródák közelében elhelyezkedo hallóidegelemek működőképességét.
Klinikánkon 25 cochlearisan implantált beteg (CI24M cochlearis implantátum, Sprint beszédprocesszor) NRT vizsgálatát végeztük el, összefüggést keresve az elektromosan kiváltott neurális válaszok és a hasonló ingerlési paraméterekkel kapott szubjektív hallás- és komfortküszöb értékek között. A vizsgálatokat minden beteg esetében 5 elektródán (3, 5, 10, 15, 20) végeztük el. Az ingerlés 25 µ s szélességű négyszögimpulzussal történt monopoláris (MP1) stimulációs módban. Az inger intenzitását 10 µ A-rel a hallásküszöb alatt kezdve 5 µ A-es lépésekben a komfortküszöb értékéig növeltük. A potenciálok elvezetésére az ingerlő elektródától számított második elektródát (5, 7, 12, 17, 22) használtuk monopoláris (MP2) módban. Minden mérés előtt először optimalizáltuk a stimulációs és átlagolási paramétereket, majd az optimalizált paraméterek felhasználásával végeztük el a vizsgálatot.
Vizsgálataink alapján 24 cochlearis implantált páciens esetén akciós potenciál volt kiváltható minden vizsgált elektródán. Egy betegnél nem kaptunk értékelhető eredményt. A hallásküszöb alatti ingerintenzitás esetén nem detektáltunk neurális választ. Az intenzitást növelve a hallásküszöb fölött megjelennek a hullámok, melyek amplitúdója az ingerintenzitással megközelítően lineárisan nő. A komfort küszöb közelében a linearitás sok esetben megváltozik. Így ez a módszer alkalmas a szubjektív hallás- és komfortküszöb becslésére, segítséget nyújthat a beszédprocesszor ideális programozásához.