E37
A migrénes fejfájáskor jelentkezô fülzúgás, halláscsökkenés és zajérzékenység patomechanizmusának igazolása a cochlearis és vertebrobasilaris erek extravazációjának kimutatásával.
Dr. Vass Zoltán
A nők 23-29%-át, a férfiak 15-20%-át érintő migrénes fejfájások rohamai alatt gyakori a szédülés (63%), idegi jellegű halláscsökkenés és zajérzékenység. A migrénes betegek egyik csoportját, ahol ezek a tünetek dominálnak, megkülönböztetésül “
basilaris migrénnek” nevezik. Ennek a tünetegyüttesnek az okát nem ismerjük.A vaszkularis migrén patomehanizmusában, az agyi-, a dura- és a vertebrobasilaris erek, ggl. n. trigeminibôl eredô szenzoros rostjainak alapvetô szerepet tulajdonítanak. Ezekbôl a rostokból, a felszabadult neuropeptidek (SP, CGRP), neurogén gyulladásos folyamat eredményeként, vazodilatációt és oedámát hozhatnak létre. Kísérletes munkánkkal arra kerestük a választ, hogy a ggl. n. trigemini elektromos, antidromos ingerlésével kimutatható-e permeabilitás változás az a. basilaris, az a. cerebelli ant. inf. (AICA), a. spiralis modiolaris (SMA), az a. radiolaris és stria vascularis ereinek falában. Módszerként, az antidromos ingerlést követôen, a kolloid ezüst és az Evans Blue festékek, erek falán belüli permeabilitásváltozását vizsgáltuk.
Eredményeink szerint, a ggl. n. trigemini elektromos ingerlése szignifikáns intenzitás-, idő-függő Evans Blue és kolloid ezüst extravazaciót eredményezett az a. basilaris, az AICA és a cochlea ereiben.
Feltételezésünk szerint a migrénes fájdalom triggerét az erek falában történô változások idézhetik elő, aminek következtében az axon-reflexekbôl felszabadult neuropeptidek ingerelhetik a trigeminalis afferenseket. A basilaris migrén vestibularis és cochlearis tüneteinek a kialakulásában a vertebrobasilaris erek permeabilitásfokozódása vezető szerepet játszhat.