E63
Tamás László, Fürszt Ágnes, Bajnócziné Szucsák Klára, Vogel Renáta, Szentkúti Gabriella
Jahn F. Dél-pesti Kórház Gégészet
Célkitűzés: Vizsgálatunk célja volt meghatározni, hogyan alakul a betegek hangminősége LASER chordectomia után.
Beteganyag: 10 beteget vizsgáltunk meg 41-87 éves korig, átlagéletkor 61,65 év. Stádium szerint: Tis, T1, T2.
Módszer: Videofelvétel alapján vizsgáltuk a synechia, a hangszalag egyenetlenség jelenlétét, valamint a hangrészáródás fokát. Betegeink beszédhangját objektív és szubjektív módszerekkel értékeltük. Objektív módszerrel vizsgáltuk a hangterjedelmet és a hangtartást. Szubjektív értékelés során a betegeknek kérdőívet kellett kitölteniük arról, hogy idegenek, telefonon, ill. háttérzajban megértik-e a beszédüket, mennyire fáradékony a hangjuk, képesek-e hangerő fokozására, valamint hogy milyennek ítélik meg saját hangjukat (1-től 5-ig).
Eredmények: Beszédrehabilitációban részesült betegeink hangtartása 10-től 42 sec-ig terjedt, hangterjedelmük 50-300 Hz között mozgott. Egy esetben találtunk synechiát, több esetben egyenetlenséget a hangszalag vagy a heg felszínén, mely a hangszalag és a heg záródását akadályozta. Betegeink hangját idegenek, ill. telefonon minden esetben megértették, két betegünket háttérzajban nem értették meg. Legtöbb esetben hangjuk nem volt fáradékony, enyhe fáradékonyságról 2 beteg számolt be. Hangerő fokozására mindegyik beteg képes volt. Saját hangjukat közepesnek (3), ill. jónak (4) értékelték.
Konklúzió: Annak ellenére, hogy a laryngoscopos kép minden esetben záródási elégtelenséget mutatott, betegeink saját hangjukat kielégítőnek minősítették. Betegeink hangrehabilitációja igen sikeres volt, a betegek képessé váltak nehéz helyzetekben való kommunikációra is. Saját hangjukkal közepes-jó fokban meg voltak elégedve.