E67
Tóth Andrea1, Szűcs Attila1, Harasztosi Csaba2, Matesz Klára3, Furka István4, Mikó Irén4, Sziklai István1
DE-OEC Fül-, Orr-, Gége- és Fej-Nyaksebészeti Klinika1, Élettani Intézet2, Anatómiai Intézet3, Sebészeti Műtéttani Intézet4
Beveztés: A gége reinnerváció klinikai gyakorlatban való sikeres alkalmazásával lehetőség nyílna a féloldali gégebénulások esetén megfelelő hangminőség biztosítására, valamint kiküszöbölhetővé válna kétoldali gégebénulás esetén alkalmazott arytenoidectomia ill. a tartós tracheostoma. A gége reinnervációnak műtéti technika szempontjából több típusa létezik, mint a direkt ideg anasztomózis, ideg graft alkalmazása és az ideg-izom lebeny alkalmazása.
Módszerek: Nyolc keverék kutyát (12-23kg) operáltunk meg. Hosszanti nyaki metszést követően a nyaki izmokat oldalra húzva az ansa cervicalis ideget és a m. sternohyoideus-t (m.SH) identifi-káltuk. A bal oldali n. laryngeus recurrens átvágásával bénítottuk a bal oldali gégefelet. Ansa cervicalis-m. sternohyoideus ideg-izom lebenyt alakítottunk ki, s azt öltéssel a bal m. cricoarytenoideus posterior-hoz (m.CAP) varrtuk. Átlagosan egy év múlva került sor a második műtétre, mely során videolaryngoscopia-s felvétel, elektromyográfiás (EMG) vizsgálat történt, végül szövettani vizsgálat céljából az ideg-graft és az általa ellátott izom eltávolításra került.
Eredmények: Az ideg-izom lebeny alkalmazásával a korábban denervált m. CAP mozgásának visszatérése videolaryngoscopos felvétellel demonstrálható. Az EMG adatok a m.CAP-ról elvezethető polyphasisos potenciálokkal szintén alátámasztja a reinnerváció sikerességét. Immunhisztokémiai vizsgálattal mind az ép, mind az operált oldalon meglévő neurofilamentumok és motoros véglemezek kimutathatóak voltak.
Konklúzió: Az ansa cerviacalis- m.sternohyoideus lebeny alkalmazásával a CAP izom szelektív reinnervációja érhető el, melyet a videolaryngoscopos, EMG és szövettani vizsgálatok egyaránt alátámasztanak.