E84

ZENKER-DIVERTICULUMOK MŰTÉTEI SORÁN SZERZETT TAPASZTALATAINK

Vityi Tamás, Balatoni Zsuzsanna, Élő János

Uzsoki utcai Kórház, Fül-Orr-Gége és Fej-Nyaksebészeti Osztály Budapest

 

Cél. A Zenker-féle pulziós diverticulum aránylag ritka kórkép, főleg az idősebb korosztály betegsége, a férfiaknál gyakrabban fordul elő. Valójában a hypopharynx nyálkahártyakitüremkedése a m. constrictor pharyngis inferior ferde és a m. cricopharyngeus haránt irányú rostjai között, ahol a nyálkahártyát dorsalisan nem támasztja alá izomréteg. A betegek panaszaikkal nagy részt a fül-orr-gégészeti szakrendeléseken jelentkeznek, amelyek pl. gyakran dysphagia, regurgitatio, halitosis, hangos nyelés, recidiváló köhögés, időnként aspiratio lehetnek.

Beteganyag. Az elmúlt 20 évben osztályunkon 12 betegnél ( 8 férfi és 4 nőbetegnél ) végeztünk műtétet Zenker-diverticulum miatt. A legfiatalabb beteg 47, míg a legidősebb 83 éves volt, az átlag életkor 61 év. A diverticulumok méretét tekintve a legkisebb 5 cm a legnagyobb 7 cm átmérőjű volt. Az összes műtét külső, nyaki feltárásból intraoperatív oesophagoscopiás kontroll mellett történt. Az alkalmazott diverticulectomiát ( 11 esetben ) ill. diverticulopexiát ( 1 esetben ) a m. cricopharyngeus myotomiájával kombináltuk.

Eredmények. Műtéti szövődményt ( pl. pharyngocutan fistula, garat-, nyelőcsőstenosis, n. laryngeus recurrens paresis stb. ) nem  észleltünk, betegeink panaszmentessé váltak, egyik betegünknél egy év elteltével panaszt nem okozó, de radiológiailag kimutatható kb. 1 cm átmérőjű recidivát észleltünk.

Következtetés Az elmúlt években világszerte az endoszkópos LASER-diverticulotomia került előtérbe. Az ezzel kapcsolatos kezdeti hazai tapasztalatokat ismerve a diverticulumok minimálisan invazív sebészeti megoldására való törekvést indokoltnak tartjuk, azonban úgy gondoljuk, hogy a nagyobb méretű Zenker-diverticulumok terápiájában ma is létjogosultsága van a nyaki, külső feltárásból végzett műtéti megoldásoknak.