E85
Müller Zoltán, Bánsághi Zoltán1, Élő János, Balatoni Zsuzsa,
Uzsoki u. Kh., Fül-Orr-Gége Fej-Nyaksebészeti osztály
Bevezetés Az előrehaladott fej-nyak tumoros betegek jellegzetes problémája a nyelési nehezítettség. Az enteralis táplálásra a nasogastricus szonda mellett osztályunkon a percutan endoscopos gastrostomiát alkalmazzuk. A PEG kivihetetlensége esetén a sebészi gastrostomia alternativ mószere lehet a hazánkban eddig még nem elterjedt nonendoscopos percutan gastrostomia. Jelen előadásunk célja ezen módszer ismertetése.
Beteganyag. 1999-2002-ig 11 betegnél végeztük el a beavatkozást. 10 betegnél definitiv, míg 1 betegnél curativ szándékkal. 7 betegnél hypopharynxtumor, 2 esetben garatra terjedő stomarecidiva, míg 1 betegnél fistulát okozó nyelvgyöki tumor miatt. 1 alkalommal a műveletet supraglotticus gégeresectiot követő sebszétválás okozta pharyngocutan fistula miatt átmeneti céllal végeztük.
Eredmény. A beavatkozást 10 esetben sikeresen elvégeztük. 1 esetben technikai okból sebészi gastrostomára kényszerültünk. 1 betegnél a fistula záródását eredményező reconstructios műtét után a katétert eltávolítottuk, azóta per os táplálkozik. 6 esetben a katéter jól működik. 1 betegnél a katéter a gyomorból a hasüregbe kicsúszott, emiatt sebészi gastrostomiára kényszerültünk. Egy másik betegnél a katétervég körüli invaginatio miatti ileus miatt a szondát ki kellett venni és sebészi gastrostomiát készíteni. 1 esetben a beteg lelki okok miatt a sebészi gastrostomiát kérte, ezért a gyomorszondát arra cseréltük.
Következtetés. A szerzők a nonendoscopos percutan gastrostomiát jó és biztonságos módszernek tartják a mesterséges enteralis táplálás biztosítására, a sebészi gastrostomia alternativájaként elsősorban, akkor, ha a tápcsatorna felső szakaszának szűkülete miatt PEG nem készíthető.