E87

DYSPHAGIA  SUPRAGLOTTICUS GÉGERESECTIO UTÁN

Dr. Czigner Jenő, Dr. Rovó László Dr. Iván László, Dr. Bella Zsolt

SZTE, ÁOK Fül-Orr-Gégégszeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika

             A tartós/krónikus dysphagiás betegek száma jelentősen emelkedett, mivel eredményesebbek lettek a therápiás módszerek mind a neurológiai, mind a fej-nyaki daganatos megbetegedésekben. Mindkét betegcsoportban jelentősen meghosszabbodott a túlélés. A fej-nyaki daganatos betegek között a mai érdeklődés középpontjában a maradandó dysphagia áll, ami a rákgyógyítás gégefunkció megtartó sebészi módozatainak gyakori velejárója. Az általánosságban négy fokozatba sorolt „oropharyngealis dysphagia”, mögött mind a klinikumban, mind kísérletesen a laryngealis incompetencia ill. a protektív gégereflex tanulmányozása áll. Legújabban a laryngealis adductor reflex/válasz (LAR) vizsgálata lépett előtérbe részben nyomásméréssel, részben fiberoscoppal értékelt nyelés-érzékenységi teszttel (FEESST).

            Szerzők az utóbbi 15 évben végzett 198 suprglotticus gégeresectió - ami 26%-ban nyelvgyökresectióval egészült ki – utáni nyelési funkciót és dysphagiát elemezték klinikailag. A műtétek után átmenetileg minden betegnek volt nyelési panasza, ami azonban hetek alatt rendeződött részben vagy teljesen. Cricopharyngealis myotomiára igen ritkán kényszerültek. Negyedik fokozatú, életveszélyes aspiratiókkal és hypoxiával járó dysphagia miatt 7 betegen teljes gégeeltávolítással kellett a korábbi műtéti helyzetet komplettálni.

Kutyákon végzett kísérleteken mutatták ki a LAR működését és anatómiai összeköttetéseit annak alátámasztására, hogy az emberi supraglotticus gégeresectiók során mit kell megtartani lehetőség szerint a protektív gégereflex ívét képező nervus laryngeus  superiorból a nyelési funkció érdekében.

     Megállapításaik: 1. Mai megítélésünk szerint legtöbb esetben a nyelési zavarok nem életveszélyesek többé; 2. Supraglotticus gégeresectió után a gégebemeneti struktúrák hiánya a nyelés bizonyos mérvű zavaráért már önmagában felelős;  3. A protektív gégereflex ívet képező idegrész a műtétek többségében megkímélhető; 4. A nyelvgyökre kiterjesztett supraglotticus resectiók során az érző idegrészek könnyebben megtarthatók, a műtét utáni dysphagia mégis kifejezettebb, amit a resecált nyelvgyök „volumen” hiányával magyaráznak.