E90
SZTE Fül-Orr-Gége és Fej-Nyaksebészeti Klinika Szeged1
SZTE Pathológiai Intézet2,SzegediBiológiai Kutató Központ3
Laryngokele és a gégekarcinóma együttes diagnosztizálása ritka, annak ellenére, hogy a laphámkarcinómák miatt eltávolított gégék gondos vizsgálata alapján 5-29 %-ban laryngokele szerű, megnagyobbodott Morgagni tasakot észleltek a tumor mellett. A laryngokele legtöbbször hosszú ideig panaszmentes, azonban okozhat rekedtséget, köhögést, nehezen körülírható diszkomfortérzést, a n. laryngeus superior által a n. vaguson át vezetett, felfelé sugárzó torokfájdalmat, nyelési panaszokat is. Ez utóbbiakat a tumor okozta panaszok mellett leginkább a laryngokele Morgagni tasaki szájadékának lezáródásakor kialakuló, állandó térszűkítő folyamatot jelentő laryngomucokele okozhatja.
A szerzők 75 éves férfiban kialakult laryngomucokelével szövődő jobb oldali transglotticus carcinosarcoma rendkívül ritka esetéről számolnak be. A beteg 1 éve fennálló rekedtsége ellenére a kb. 3 hónapja fokozódó nyelési panaszai miatt fordult orvoshoz. A próbaexcizió osteosarcoma lehetőségét vetette fel. A tumor direkt lokalizációjával nem magyarázható, a jobb pharyngo-epiglotticus redőt, az aryepiglotticus redőt kiszélesítő, a sinus piriformist szűkítő terime hátterében lévő laryngomucokele diagnózisát CT vizsgálat támasztotta alá. A teljes gége eltávolítást követően a Morgagni tasakot obstruáló tumor histopathológiai, és immunhistokémiai vizsgálata (CK AE1/AE3, vimentin and S-100 protein) egy irodalmi ritkaságnak számító laphámkarcinoma és osteosarcoma komponensből álló „valódi” carcinosarcomát igazolt. Az önmagában is ritka histogenesist a két tumor genetikai állományának összehasonlítása (arbitrary primed polymerase chain reaction) során észlelt molekuláris különbségek is alátámasztották. A beteg a műtét utáni első év végén, a képalkotó eljárásokkal kiegészített vizsgálatok alapján tumormentes.
A bemutatott esetben a tumor okozta kezdetben szelepszerű, később teljes obstrukció vezethetett a laryngomucokele kialakulásához. Irodalmi ritkasága mellett azt is példázza, hogy a viszonylag gyorsan kialakuló, nyelési panaszokat okozó laryngokele esetén, feltétlenül szükséges a Morgagni tasak gondos, lehetőleg endoszkóppal végzett vizsgálata az esetleges malignus folyamat mielőbbi kizárásának érdekében.