E91

A NYELÉSI FUNKCIÓ VÁLTOZÁSA TOTÁL GLOSSECTOMIA ÉS LEBENYREKONSTRUKCIÓ UTÁN

Horváth Emília, Kótai Zsuzsa, Bártfai Réka

Fővárosi Önkormányzat Uzsoki utcai Kórház Fül-orr-gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Osztály

Budapest

 

A nyelvtest, szájfenék és nyelvgyök teljes eltávolítása során a nyelési folyamatban fontos anatómiai struktúrák kerülnek eltávolításra. Elsősorban a nyelés akaratlagos, orális fázisa sérül, a szájüreg rekonstrukciójához használt szövetek nem képesek pótolni a nyelv aktív mozgását. Fenti műtétek után a nyelési folyamat részleges, esetenként súlyos megváltozásával kell számolni. A jó posztoperatív nyelési funkció feltétele a szájüreg tökéletes lezárása, a hiányzó szövetvolumen pótlása és a rekonstrukcióhoz használt szövetek mobilitásának biztosítása. Ha a fenti műtéthez kiterjedt nyelvgyökreszekció, illetve szupraglottikus gégeeltávolítás is társul, a nyelés garati fázisa is sérül, gyakori az aspiráció.

 Az elmúlt 4 évben 6 esetben végeztünk totál glossectomiát és szájfenék reszekciót. Két betegünknél parciális nyelvgyökreszekció, egy esetben supraglotticus reszekció és egy esetben laryngectomia totális is történt. 3 betegünknél a primer lebenyrekonstrukció után szövődmény, vagy a funkció javítása érdekében szekunder lebenyes rekonstrukció is szükséges volt.

A  posztoperatív táplálást minden esetben perkután endoszkópos gasztrosztomán át biztosítottuk. Két betegünknél a nem kielégítő per os táplálkozás, gyakori aspiráció miatt a gyomorszondát nem tudtuk megszűntetni, a többi betegünk 3-4 hónapos nyelés gyakorlás után nem szorult tovább szondatáplálásra. Tapasztalataink szerint betegeink elsősorban nem a beszédfunkció, hanem a megváltozott étkezési szokások és lehetőségek miatt érzik hátrányos helyzetűeknek magukat.