E93
Molnár-G. Etelka,
Dósa Erika,
Turi Magdolna
Szegedi Szakorvosi Ellátás, Fül-orr-gégészeti Osztály,
SZTE Mikrobiológiai Intézet,
SZTE Központi Gyógyszertár
Az orrpolyposys multifactorialis eredete és nagyfokú recidivára való hajlama miatt a hatékony terápia kiválasztása egyelőre nyitott kérdés. Az elmúlt évek során megjelent kutatási eredményeknek megfelelően, melyek igazolni látszanak azt a feltételezést, hogy gombás organizmusok triggerelik a krónikus rhinosinusitis (CRS)- így az orrpolyposis nagy részét is, lokalis antimycoticum alkalmazása esetén figyeltük az orrpolyposis változását.
80 CRS miatt kezelt, pozitív endonasalis gombatenyésztési eredménnyel rendelkező betegünk közül választottunk ki 11 orrpolyposisban szenvedő, Aspergillus csoport gombatenyésztési eredménnyel rendelkező beteget. Ezen csoport esetében 8 héten keresztül lokalis antimycotikumot alkalmaztunk. A terápiás adagokat az izolált gombatelepekre ható minimal inhibitor concentracio (MIC) meghatározása után állítottuk be. A terápia megkezdését a státus dokumentálása, vérkép vizsgálat és belgyógyászati kivizsgálás előzte meg. A betegek státuszát, a vérképet az első hét letelte után, majd minden két hétben ellenőriztük. A lokalis antifungal terápia befejezése utáni egy évben rendszeres ellenőrzést folytattunk.
A tenyésztési eredményeknek megfelelően a MIC meghatározása után beállított endonasalis localis antifungal terápia az esetek 66%-ban javította a beteg státusát, szubjektív panaszait csökkentette, de a rövid terápiás idő miatt az orrpolyposist nem szüntette meg.
Az orrpolyposis kezelésében leghatékonyabb a kombinált terápia, de a kísérletünkben megfigyelt kedvező hatások miatt az orrpolyposis bizonyos eseteiben felmerülhet a lokális antifungal gyógyszerek alkalmazásának lehetősége is. Ennek bizonyítása nagyobb betegszámmal és hosszabb terápiás idővel további vizsgálatokat igényel.