P21

"Serosus ottitis" miatt klinikánkon kezelt gyermekek allergológiai és immunológiai vizsgálataival szerzett tapasztalataink

Késmárky Katalin dr., Rezes Szilárd dr., Sipka Sándor dr*., Sziklai István dr.

 

DEOEC Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika, Debrecen

*DEOEC III. Belgyógyászati Klinika Immunológiai Laboratórium, Debrecen

 

Az otitis media catarrhalis chronica serosa (OMCCS), röviden serosus otitis lényege a zárt dobüregben felszaporodó kóros váladék acut gyulladásos jelek nélkül. A betegség főként a fiatal gyermekkorban fordul elő. Vezető tünete az akár 30 dB-t is elérő vezetéses tipusú halláscsökkenés, ami legtöbbször csak szűrővizsgálatok során derül ki. Az etiológia máig is vitatott, de minden bizonnyal multifunkcionális. Ezek közül a lokális és általános immunológiai folyamatoknak döntő szerepük van mind a váladék kialakulásában, mind annak besűrüsödésében. A folyamat veszélye, hogy megfelelő kezelés nélkül maradandó halláscsökkenés kialakulásához vezethet.

Klinikánkon 1998. január 01 és 2001. december 31 között előzetesen audiológiai vizsgálattal igazolt tisztán vezetéses halláscsökkenés hátterében álló tympanometriával bizonyitott dobüregi folyadékgyülem miatt műtétre (adenotomia + paracentesis és váladékleszivás, vagy readenotomia illetve Grommet beültetés) került 3-14 éves korú gyermekeket vizsgáltunk. Ötvenhét gyermek 98 steril körülmények között folyadékcsapdába gyüjtött fülváladékából végeztünk speciális immunológiai vizsgálatokat. Összefüggést kerestünk a váladékban mérhető immunglobulinok (IgA, IgG, IgM), albumin, citokinek (Il-4, Il-10, INF-g, TNF-a) és complementek (C3, C4) mennyisége között. A gyermekeket allergológiai vizsgálatoknak is alávetettük (Prick teszt, serum total IgE és nutritiv illetve inhalativ allergénekre specifikus IgE meghatározás).

Megállapitottuk, hogy serosus otitisben a Prick teszt pozitivitás az átlag, egészséges, hasonló korú gyermekhez képest magasabb volt, de nem minden esetben járt IgE emelkedéssel. Negativ Prick teszt mellett is találtunk IgE emelkedést néhány esetben. Leggyakrabban a pozitiv Prick teszt és az IgE emelkedés fordult elő. A citokinekkel és immonglobulinokkal összehasonlitva az allergológiai vizsgálatok eredményeit értékelhető összefüggést nem találtunk.

Megállapitottuk, hogy a serosus ottishez gyakran társul atópia illetve allergia. Jelen vizsgálatunkban kimondottan immunhiányos (IgA, IgG) gyermek nem volt. A recidívákat is figyelembe véve kiemelendő a poliszenzibilizáltság az allergiás populációban.